Czym różnią się zajęcia w grupach seniorskich od prowadzonych w grupach dla dorosłych?
To pytanie często pada ze strony osób zapisujących się na zajęcia. Odpowiem krótko.
Intensywność ćwiczeń
Po pierwsze mamy świadomość ograniczeń towarzyszącym adeptom 55-60+. Nie ta dynamika, nie ten zakres ruchów i nie ta wytrzymałość, a czasami towarzyszące choroby. To oczywistość. Dlatego stawiamy na bezpieczeństwo.
Na zajęciach starsi wiekiem adepci Tai Chi usprawniają umysł i ciało oraz przywracają równowagę:
- metaboliczną,
- fizyczną,
- Psychiczną.
Kluczem do osiągnięcia celu jest nico większa „dawka” ćwiczeń Chi Kung qi gong niż w tzw. grupach „dorosłych”. Unikamy dynamicznych przejść z pozycji do pozycji, szybkich rotacji kręgosłupa, długiego obciążania jednej z nóg.
Zmęczenie?
Oczywiście dajemy sobie wycisk, ale tak bez przesady. W sekcjach seniorskich Tai chi Wołomin, Tai Chi Ząbki, Tai Chi Kobyłka Każdy z adeptów ćwiczy odpowiednio do swoich możliwości fizycznych i psychicznych! Poznajemy też 108. formę Tai Ci elementy form innych tradycji, ale nie śpieszymy się z tym, bo przecież mamy jeszcze tyle czasu! Celebrujemy dany nam czas poświęcając go na techniki oddechowe i prostą, dającą ukojenie nerwom medytację.
Odmładzamy się przez tai chi, chi kung…
…i pielęgnowanie życzliwych relacji między uczestnikami zajęć. Dobra atmosfera na zajęciach, dobry humor towarzyszący ćwiczącym są obowiązkowe. Stąd w czasie zajęć panuje luźniejsza niż w grupach „dorosłych” atmosfera. Skupienie jest ważne, ale dobry żart również. Z dotychczasowej praktyki wynika, że osoby, które razem ćwiczą, zaczynają się zwyczajnie lubić. Po zajęciach rozmawiają i często pomagają sobie w różnych życiowych sprawach.
Co robimy?
Jak wspomniałem, w szkole Nikko Tai Chi szczególny nacisk kładziemy na walory zdrowotne systemu i serdeczną atmosferę. Dlatego w czasie zajęć z seniorami przenosimy akcent na łagodne formy typowe dla rodziny stylów Yang.
W programie mi. in.:
- I część 108 formy Tai Chi,
- 8 Części Brokatu, Yang Qi Gong, Chi kung 5 Zwierząt,
- Ćwiczenia Rozwijania Jedwabiu,
- mindfulness,
- ćwiczenia oddechowe,
tuishou.
„Tai Chi jest doskonałą, bezkontuzyjną formą ćwiczeń zdrowotnych szczególnie dla osób w wieku 40+ i starszych, oraz narażonych na kontuzje i po przebytych chorobach” (cytat z raportu Światowej Organizacji Zdrowia).