Tai Chi – co to za rodzaj gimnastyki? Dlaczego ludzie zachodu coraz częściej sięgają po te ćwiczenia? Czy jest to chwilowa moda, czy może znak czasu?
Tai Chi to chińska gimnastyka, która charakteryzuje się powolnymi, łagodnymi, pełnymi harmonii ruchami. Od dawna ceniona jest za swoje walory zdrowotne. Uznana nie tylko w Chinach za doskonałą formę rekreacji ruchowej. Przy jej uprawianiu nie jest wymagana dobra kondycja fizyczna i nie ma ograniczeń wiekowych, przeznaczona jest w zasadzie dla wszystkich.
Na czym polega tajemnica „sukcesu” Tai Chi? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Nasze ciało jest wręcz stworzone do ruchu. Postęp cywilizacji, zmiana stylu życia spowodowały, że żyjemy w ogromnym napięciu i stresie, a nasza aktywność ruchowa jest na zatrważająco niskim poziomie. Nasze ciało w oczywisty sposób buntuje się. Kręgosłup nie jest w stanie wytrzymać wielogodzinnych sesji na krześle, fotelu, kanapie bez osłabienia mięśni grzbietu i brzucha, tzw. mięśni posturalnych, czyli tych, które pomagają nam w utrzymaniu wyprostowanej sylwetki. Prowadząc siedzący tryb życia sami nieświadomie unieruchamiamy nasz kręgosłup i całe ciało. Brak ruchu destrukcyjnie wpływa nie tylko na mięśnie, stawy, ścięgna. Utrudniona jest również wymiana gazowa w płucach, stąd niektórym osobom ciężko jest oddychać „pełną piersią”. Układ krążenia nie ma wspomagania w postaci pompy mięśniowej, czyli mięśni, które podczas pracy naturalnie uciskają i wypychają krew tak, aby mogła ona sprawniej krążyć w ciele. Szkodę ponosi też nasza psychika, męczą nas huśtawki nastrojów, zniechęcenie, depresje, nerwowość, brak cierpliwości.
Na pytanie czy obserwowane obecnie duże zainteresowanie ćwiczeniami to tylko przemijająca moda można odpowiedzieć NIE. Dlaczego? Ponieważ ciała nie da się oszukać. Ono będzie domagać się ruchu, odprężenia i pozbycia się fizycznych i psychicznych napięć. W naturalny sposób będziemy poszukiwali różnych form aktywności i pewnie na tym polu czeka nas jeszcze sporo nowinek. Łatwo można przewidzieć duży rozkwit ośrodków promujących rekreacje ruchową. Dlatego zajęcia Tai Chi cieszą się u nas tak dużym zainteresowaniem. Już po paru miesiącach ćwiczeń pojawiają się pierwsze pozytywne symptomy: odpręża się lędźwiowy odcinek kręgosłupa, sylwetka staje się wyprostowana, a nasza kondycja stale rośnie. Ćwiczenia Tai Chi zaczynamy od nauki rozluźniania mięśni, które napinają się podczas stresu. Następnie wzmacniamy mięśnie posturalne, żeby przywrócić prostą sylwetkę. Jednocześnie ćwiczymy równowagę, przenoszenie ciężaru ciała i zanim się obejrzymy pojawia się dobre samopoczucie i siła, bo nasze ciało kocha ruch.
Zapraszam na zajęcia Tai Chi, Michał Stachurski Zabieramy ze sobą swobodny strój, wygodne sportowe obuwie i dobry nastrój.
Autor – Michał Stachurski